Chráňme si svoje oči

07.10.2005 Celý región

Degenerácie makuly môže byť nevyliečiteľná\r\n\r\nDôsledky nadmerného vystavovania pokožky slnečnému žiareniu sú známe. Slnko však môže vážne poškodiť aj naše oč...
Degenerácie makuly môže byť nevyliečiteľná

Dôsledky nadmerného vystavovania pokožky slnečnému žiareniu sú známe. Slnko však môže vážne poškodiť aj naše oči. A dôsledok? Degenerácia makuly.

O tejto chorobe hovoria lekári ako o epidémii civilizovaného sveta. Trpí ňou zhruba 161 miliónov ľudí na celom svete a pre 65 miliónov obyvateľov žijúcich v rozvinutých krajinách sa stala príčinou straty zraku. Potenciálnymi pacientmi sú všetci ľudia vo veku nad 50 rokov. Degenerácia makuly spôsobuje progresívne a trvalé poškodenie centrálnej oblasti zraku v jednom alebo oboch očiach a v ťažších prípadoch môže dôjsť až k úplnej strate zraku. Dlhodobé vystavenie priamemu slnku bez slnečných okuliarov spôsobuje zvýšenú mobilizáciu voľných radikálov poškodzujúcich sietnicu. Prvým príznakom je neostré videnie v centre zorného poľa. Postihnutému sa rovné čiary môžu javiť ako vlnité, nerozoznáva detaily. Ochorenie je o to závažnejšie, že väčšinou postihuje obidve oči.

Ako predísť ochoreniu?
Ochrana a prevencia sú dôležité najmä preto, že dostupné metódy liečenia
degenerácie makuly sú vhodné iba pre malú skupinu pacientov. Priebeh ochorenia však dokážu lekári spomaliť, ale nie úplne vyliečiť.
A čo môžeme urobiť my? Predovšetkým chrániť si oči slnečnými okuliarmi a viac sa starať o zdravie. Na vznik degenerácie makuly sú totiž náchylné osoby trpiace obezitou a fajčiari, viac ženy ako muži. Rozvoj ochorenia podporujú tiež poruchy tukového metabolizmu, cukrovka, artérioskleróza, zvýšená zraková námaha, nedostatok pohybu a stres. Preto sú dôležité preventívne očné prehliadky už po štyridsiatke. Väčšina pacientov však na prvé vyšetrenie prichádza neskoro.

Riziko znižuje Ocuvite Lutein
Príjem dôležitých látok prostredníctvom doplnkov stravy má tiež ochranný efekt. Štúdia o vekom podmienenej makulárnej degenerácii dokazuje, že denný príjem antioxidantov, zinku, vitamínov C, E a karotenoidov môže znížiť mieru rozvinutého poškodenia žltej škvrny. Z ďalších štúdií vyplýva, že dlhodobé zásobovanie organizmu luteínom a zeaxantínom pomáha zvýšiť hustotu makulárneho pigmentu a znížiť tak riziko degenerácie makuly. Tieto dôležité látky na podporu obranného systému oka obsahuje Ocuvite Lutein.
Luteín plní funkciu akýchsi prirodzených okuliarov. Vďaka tomu má zásadnú úlohu pri ochrane očí pred škodlivým vplyvom modrej časti slnečného spektra a voľných radikálov.
Prípravok Ocuvite Lutein dostať iba v lekárňach, kde je zabezpečená možnosť konzultácie. Dávky by mal odporučiť oftalmológ.
Jana Demková
 

Vyberte región

mark